Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PRIMED FOR POWER: Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5050, an SFF-Ready Enthusiast GeForce Card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling.
Build Small. Play Big: You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
Cooling: The Prime RTX 5050 features a 2.5 slot design with a carefully arranged layout for the shroud, heatsink and heat pipes to let the three Axial-tech fans leverage chassis side-panel ventilation and deliver optimal thermal performance.
Vented Backplate: Large backplate vents significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling.
Unmatched Reliability: ASUS GPU Guard applies adhesive to secure all four corners to reduce the risk of cracks. The PCB is reinforced by a metal backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and to protect components and trace pathways from damage. The mounting bracket features grade 304 stainless steel, chosen for its strength and high resistance to corrosion.
Dual BIOS: Do you prioritize low core temps or low noise levels? Performance mode lets the fans spin up to keep the card running cool all the time, and Quiet mode keeps the same power target and top-end settings while offering a less aggressive fan curve for quieter operation at moderate temperatures.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5050 |
| Core Clock | OC Mode: 2707 MHz (Reference Card: 2572 MHz) Default Mode: 2677 MHz (Reference Card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 2560 |
| Ray Tracing Cores | 20 |
| Tensor Cores | 80 |
| Streaming Multi-Processors | 20 |
| Memory Clock | 20000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 320 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 268 x 120 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 1 x DisplayPort 2.1a 3 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Speedsetup Manual Thank You Card |
With 80+ Bronze certification, dual ball fan bearings, etched cables and an 6-year warranty, the ASUS Prime series PSU brings efficient and durable power delivery to reliable performance for the system build. The high-quality components used in ASUS Prime power supplies ensure efficient and reliable operation worthy of an 80 PLUS Bronze Certification. The efficiency also leads to low temperatures within the PSU, facilitating an even quieter acoustic profile. The 135mm fan can reduce heat more effectively, making the PSU cooler and less noise. Made from a pliable premium material, these etched cables are easily flexible during installation, and they operate at temperatures 50°C lower than the safety limit when routed for cable management. These cables also meet the rigorous standards of the UL1581 flame test and UL758 certification, helping to ensure a smooth PC DIY experience and exceptional safety.
| Model | PRIME 750B |
| Capacity | 750w |
| 80 PLUS Rating | Bronze |
| Modular | Non-Modular |
| Lighting | No |
| Fan Size | 135mm |
| ATX 24-pin Connectors | 1 |
| EPS Connectors | 2 x 4+4-pin |
| PCI-Express Connectors | 3 x 6+2-pin |
| SATA Connectors | 6 |
| PATA Connectors | 3 |
| Floppy Connectors | 0 |
| Dimensions | 150mm x 86mm x 150mm |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Graphics Card: Link * Power Supply: Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Graphics Card: 3 Years Power Supply: 6 Years |
ASUS PRIME GeForce RTX 5050 8GB GDDR6 OC EDITION Graphics Card, 8GB + ASUS PRIME 750B ATX PSU, 750w
- NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Processor
- Base Clock: 2317 MHz
- Boost Clock: Up to 2707 MHz
- CUDA Cores: 2,560 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 20 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 80 Tensor Cores
- Memory: 8GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 20,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- Dual BIOS - Performance Mode / Default Mode
- NVIDIA SFF-Ready
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- ATX Desktop PSU
- Power Capacity: 750w
- Efficiency Rating: 80 Plus Bronze
- Non-Modular Design
- 2 x 4+4 Pin EPS Connector
- 3 x PCIe 6+2 Pin Connector
- 6 x SATA Connectors
- 135mm Dual Ball Bearing Fan
- Premium Material Etched Cables
- 6 Year Warranty
- Product Code: ASUS DUAL-RTX5050-O8G+PRIME-750B-BLACK
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R9,799
-
R7,799
















