Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience lightweight design and heavyweight performance with the CORSAIR KATAR PRO WIRELESS Gaming Mouse, connecting via hyper-fast SLIPSTREAM WIRELESS or low-latency Bluetooth. Weighing in at just 96g, its compact symmetric shape is suitable for both claw and fingertip grip styles. Play with hyper-fast, sub-1ms SLIPSTREAM CORSAIR WIRELESS TECHNOLOGY, or connect to a wide range of devices with low-latency Bluetooth powered by just a single AA battery. Weighing just 96g, the KATAR PRO WIRELESS is great for hours of fast-paced FPS or MOBA gameplay. The compact, symmetric shape makes it great for claw and fingertip grip styles.
| Model | CH-931C011-NA |
| Number of Buttons | 6 |
| DPI | 200-10,000 in 100 DPI increments |
| Sensor | PixArt PAW3325 |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Onboard Memory | Yes, 1 profile |
| Lighting | RGB, 1 zone |
| Connectivity | Wireless or wired USB 2.0 Type A, Bluetooth, or CORSAIR SLIPSTREAM |
| Weight | 96g |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair KATAR PRO Wireless RGB Gaming Mouse
- Product Code: CH-931C011-NA
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R837





