Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PLEASE TAKE NOTE:- This is a passively cooled graphics card.
- A high-airflow server chassis is required.
The NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition is a powerful data center GPU for AI and visual computing. It accelerates demanding enterprise workloads, including AI, scientific computing, graphics, and video applications. Built on the groundbreaking NVIDIA Blackwell architecture, the NVIDIA RTX PRO™ 6000 Blackwell Server Edition delivers a powerful combination of AI and visual computing capabilities to accelerate enterprise data center workloads. With DisplayPort 2.1, professionals can achieve unparalleled visual clarity and performance, driving high-resolution displays at up to 8K at 240Hz and 16K at 60Hz.
| Graphics Processing | RTX Pro 6000 Blackwell |
| Core Clock | 1590 - 2617 MHz |
| CUDA Cores | 24064 |
| Ray Tracing Cores | 188 |
| Tensor Cores | 752 |
| Performance | RT Core Performance: 380 TFLOPS AI TOPS: 4000 AI TOPS Half Precision: 126.00 TFLOPS Single Precision: 126.00 TFLOPS Double Precision: 1968.00 GFLOPS |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 96 GB |
| Memory Type | GDDR7 ECC |
| Memory Bus | 512 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 1,792 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 267mm x 112mm, dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 1000W |
| Power Connectors | 1 x 16-pin 12VHPWR |
| Output | 4 x DisplayPort 2.1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | Quick Start Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY RTX PRO 6000 BLACKWELL SERVER EDITION Graphics Card, 96GB
- NVIDIA RTX Pro 6000 Blackwell Graphics Processor
- Passively Cooled, Requires High Airflow Server Chassis
- Base Clock: 1590 MHz
- Boost Clock: Up to 2617 MHz
- CUDA Cores: 24,064 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 188 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 752 Tensor Cores
- NVENC Engines: 4x 9th Gen NVENC Video Engines
- NVDEC Engines: 4x 6th Gen NVDEC Video Engines
- Memory: 96GB GDDR7 with ECC
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- 4 x DisplayPort 2.1, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: NVRTXPRO6000TCGPU-KIT
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.



