Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NVIDIA Quadro RTX 6000, powered by the NVIDIA Turing architecture and the NVIDIA RTX platform, brings the most significant advancement in computer graphics in over a decade to professional workflows. Designers and artists can now wield the power of hardware-accelerated ray tracing, deep learning, and advanced shading to dramatically boost productivity and create amazing content faster than ever before.
| Graphics Processing | Quadro RTX 6000 |
| Core Clock | 1440 - 1770 MHz |
| CUDA Cores | Quantity: 4608 CUDA Compute Capability: 7.5 |
| Ray Tracing Cores | 72 |
| Tensor Cores | 576 |
| Performance | RTX-OPS: 84T Ray Casts: 10 Giga Rays/Sec Half Precision: 32.6 TFLOPS Single Precision: 16.3 TFLOPS Double Precision: 509.8 TFLOPS Deep Learning: 130.5 Tensor TFLOPS |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 24 GB with ECC (48 GB with NVLink) |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 672 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=268mm W=112mm H=dual slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 600W |
| Power Connectors | 8 Pin*1, 6 Pin *1 |
| Output | DisplayPort 1.4 *4 USB Type-C (supports VirtualLink) *1 |
| Multi-GPU Support | None |
| Accessories | DisplayPort to DVI adapter |
PNY Quadro RTX 6000 Workstation Graphics Card, 24GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: VCQRTX6000-PB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






