Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Weighing in at just 69g, the CORSAIR KATAR ELITE WIRELESS gaming mouse packs amazingly agile performance in a compact design that’s ideal for claw and fingertip grips. The cutting-edge CORSAIR MARKSMAN optical sensor captures every mouse movement with extreme precision, enabling you to maneuver with ease. Connect to your PC or MAC via sub-1ms SLIPSTREAM WIRELESS for a hyper-fast, ultra-stable connection, or alternatively connect with versatile Bluetooth or USB wired modes. Enjoy reliable wireless connectivity for days thanks to its long-lasting rechargeable battery life. Shorter travel means quicker clicks, which is why the KATAR ELITE WIRELESS is equipped with CORSAIR QUICKSTRIKE buttons. The spring-loaded design delivers zero gap between the primary buttons and OMRON mechanical switches, ensuring superb speed, responsiveness, and consistency for your clicks, shots, and spells.
| Model | CH-931C111-AP |
| Number of Buttons | 6 |
| DPI | 26,000 |
| Sensor | MARKSMAN 26K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 2000Hz / 1000Hz / 500Hz / 250Hz / 125Hz |
| Onboard Memory | Yes, 1 profile |
| Lighting | RGB, 1 zone |
| Connectivity | Wireless or USB Bluetooth up to 110 hours continuous use 2.4GHz SLIPSTREAM up to 60 hours continuous use |
| Weight | 69g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair KATAR ELITE Wireless RGB Gaming Mouse — Black
- Product Code: CH-931C111-AP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,601






