Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
FH-04 enables users to greatly expand cooling capability within the chassis and enjoy enhanced system performance. FH-04 is able to extend up to 4 fans and compatible with 3-pin/4-pin fans. Each port has its own PWM function and the fan speed can be adjusted at the same time, but only the speed of Fan 1 can be identified by the system.
| SKU | DP-F04PWM-HUB |
| Input | 1 x 4-Pin PWM |
| Output | 4 x 4-Pin |
| Length of Cable | 550mm |
| Mounting Method | Double-sided adhesive |
| Dimensions | 68mm x 13mm x 17.5mm |
| Weight | 22 g |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
DEEPCOOL FH-04 4-Port PWM Fan Hub
- Internal Fan Hub
- Fans Supported: 4 Fans
- Fan Connector: 3- or 4-Pin
- Fan Control: PWM Via 1st Fan
- 550mm Cable for Improved Cable Management
- No Additional Power Required
- 1 Year Warranty
- Product Code: DP-F04PWM-HUB
- Availability:
In Stock with Progenix
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R199
-
R119





