Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Play like a legend with a headset designed for performance PC gaming. Immersive HQ audio, the best mic in gaming, and sleek side-facing LIGHTSYNC RGB makes every play, achievement, and breakthrough in your game legendary.
| Model | 981-001544 |
| Driver Size | 40mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 97dB @ 1kHz at 0.62V(10mW)/1cm |
| Headset Impedance | Not Specified |
| Surround | Stereo |
| Microphone Type | Omnidirectional, detachable |
| Microphone Frequency Response | 70Hz - 20KHz |
| Microphone Sensitivity | Not Specified |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | Wireless, Bluetooth or USB No Lighting: Up to 90 Hours Default Lighting: Up to 40 Hours Range: Up to 30m |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Logitech G522 LIGHTSPEED Gaming Headset with RGB Lighting, Wireless, Bluetooth & USB — Black
- Wireless RGB Gaming Headset
- Wireless, Bluetooth & USB Connectivity
- Colour: Black
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Drivers: 40mm PRO-G Drivers
- Sensitivity: 97dB @ 1kHz
- Omnidirectional Detachable Microphone
- Microphone Frequency Response: 70 - 20,000 Hz
- Battery Life: Up to 90 Hours
- Multi-Platform Compatible
- Supports PC, Switch, PS4, PS5, Xbox & Mobile
- 2 Year Warranty
- Product Code: 981-001544
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,911






