Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Introducing the PCBuilder NAVIGATOR X Gaming Chair, designed for gamers who demand both style and comfort. Crafted with high-quality, scratch-resistant PU leather, this versatile gaming chair ensures lasting durability, allowing you to enjoy countless gaming sessions without compromising on looks. Featuring adjustable 4D armrests, you can now the height up or down, left or right, swivel left or right or move vertically back and forward. This allows the chair to switch into various configurations for a more comfortable gaming session.
The ergonomic neck-support pillow and soft velvet lumbar support pillow provide enhanced comfort and superior back support, making it perfect for extended gaming marathons. The sleek honeycomb stitch design adds a touch of sophistication to any gaming setup, while the high-density padding from the cold-moulded foam seat ensures optimal comfort and support after longer periods.
| SKU | PCB_GC_NAVIGATORX |
| Colour | Black |
| Dimensions | Assembled: 66 x 73 x 126.5 - 133.5 cm |
| Adjustments | Armrest Adjustability: 2D Height Adjustment: 7 cm Recline: 90° - 160° |
| Headrest | Included |
| Materials | Inner: Cold Molded Foam Frame: Steel Base: Steel |
| Castors | 60 mm |
| Maximum Weight Load | 150 kg |
| Weight | 20.7 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
PCBuilder NAVIGATOR X Gaming Chair — Black
- High-Comfort Gaming Chair
- Colour: Black
- Adjustable Position Armrests, Backrest & Height
- Includes Head & Lumbar Cushions
- Easy to Assemble
- Class 4 Gas Lift
- Maximum Weight: 150kg
- Scratch-resistant PU Leather
- Wheels: 60mm Castors
- Weight: 20.7kg
- 1 Year Warranty
- Product Code: PCB_GC_NAVIGATORX
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R4,299
-
R3,599






