Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The PCBuilder ZEPHYR CHILL 90mm ARGB Air Cooler is designed to keep your PC cool during the most intense gaming sessions. It features a 90mm fan that can pump air at up to 1800RPM allowing your PC to maintain optimal temperatures during extended sessions.
| Model | PCB-CA-ZEPHYR-C90 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA115x, LGA2011 AMD: AM5, AM4, AM3 |
| Cooler Height | 135mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4 |
| Fan Size | 90mm |
| Fan Specs | Speed: 1800 RPM ±10% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 97mm x 73mm x 135mm |
| Weight | 460g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
PCBuilder ZEPHYR CHILL ARGB CPU Heatsink and Fan, 90mm
- 90mm Tower Air Cooler
- 1 x 90mm ARGB Fan
- Compatible with Aura, Mystic Light, Fusion, & Chroma
- Fan Speed: 1800 RPM ±10%
- Airflow: 35.07 CFM
- Static Pressure: 1.22 mmH20
- Noise: 22.7 dBA
- Intel Sockets: LGA1700, LGA1200, LGA115x, LGA2011
- AMD Sockets: AM5, AM4, AM3
- 1 Year Warranty
- Product Code: PCB-CA-ZEPHYR-C90
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






