Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
An adapter that can power UniFi PoE devices with wireless mesh applications, or offload PoE switch power dependencies. Delivers up to 15W of PoE. Compatible with the U6 Mesh, Camera G4 Pro, and other PoE devices. Surge, peak pulse, and overcurrent protection. AC cable with earth ground. LED indicator for status monitoring.
| SKU | U-POE-AF |
| Connectivity | 1 x RJ45 Gigabit Input 1 x RJ45 Gigabit Output |
| Network Throughput Speed | 1 Gbps |
| Input Voltage | 100-240v AC @ 50/60 Hz |
| Injection Voltage | 48v @ 0.32A |
| Injection Power | 15w |
| Buttons and Indicators | 1 x Power LED |
| Dimensions | 86 x 46 x 33 mm |
| Weight | 100 g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Ubiquiti Gigabit PoE Adapter 48V 15W with Type N Cable
- Product Code: U-POE-AF
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R228






