Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CW0050 wireless charger offers unprecedented convenience, simply place your phone on the 6mm ultra-thin charging plate to start receiving power! The CW0050's Qi certification shows its quality, and makes it compatible with a wide range of iOS/Android smartphone brands and models. The CW0050 is merely 6mm thick, which makes it easy to carry and deploy in this power-hungry mobile age. The CW0050 is compliant with Qi standards, and its ceramic capacitor is made in Japan, providing a steady power supply that's unaffected by time, temperature, or voltage. This means that the CW0050 is safer than other wireless chargers!
| Model | ACW0050-1C-5V-CBK |
| Colour | Black |
| Input | 5V / 2.0A (Micro USB) |
| Output | 5V / 1.0A (Wireless) |
| Compatibility | Apple iPhone 8 / iPhone 8 Plus / iPhone X Samsung NOTE 8 / NOTE 8+ / NOTE 7 / S7 / S7 EDGE Other Qi compatible devices |
| Accessories | 90cm Micro USB charging cable |
| Dimensions | 92mm x 85mm x 6mm |
| Weight | 51g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ADATA CW0050 Qi 5w Wireless Charging Pad — Black
- Product Code: ACW0050-1C-5V-CBK
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R336






