Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience an immersive gaming experience with 24G2SP. The 23.8" IPS panel display is equipped with Game Color with 125% sRGB gamut, delivering lifelike color reproduction with wide viewing angles. Its 165 Hz refresh rate, 1ms response time and G-Sync Compatible Technology offers everything you need to be on top of the game, paving your way to victory. NVIDIA's trusted "G-Sync Compatible" certification recognizes displays that can deliver high quality variable refresh rate (VRR) in line with the VESA DisplayPort Adaptive-Sync standard and more. Enjoy tear-free, lag-free gaming at the highest level – now with more flexibility and customization potential than ever before due to the wider range of available monitor options. With a 165Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you're always prepped to win. A pixel response time of 1ms MPRT means speed without the smear for an enhanced gaming experience. Fast-moving action and dramatic transitions will be rendered smoothly without the annoying effects of ghosting. Choose the right path to gaming success, and never let a slow display stop you. The Dial Point feature provides selectable custom crosshair options, helping gamers to play First-Person Shooter (FPS) games with more accurate and precise aiming.
| Model | 24G2SP |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Vertical Sync Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1100:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Inputs | 1 x VGA 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 |
| Tilt | -5° to +23° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | 0° to 90° |
| Height Adjustment | 130mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 539mm x 47mm x 322mm With Stand: 539mm x 227mm x 375 - 505mm |
| Weight | Without Stand: 2.80 kg With Stand: 4.25 kg |
| Warranty | 4 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 4 Years |
AOC 24G2SP FHD (1920x1080) Gaming Monitor, 165Hz, G-SYNC, IPS, 23.8"
- Product Code: 24G2SP
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








