Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with Adaptive-Sync technology, smooth quick refresh and ultra-fast response time. IPS displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions. You can also view your spreadsheets or weekend movies from virtually any angle without compromising color uniformity. With 240Hz monitors being the standard in professional e-sport tournaments and competitions, embrace team solidarity and enjoy an ultra-smooth experience with the incredible responsive of 240Hz and 0.5ms, honing your sharpness and gaming abilities to the next level, especially where optimal team collaboration is required. Unleash your reflexes by switching to AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favor of raw response time, giving you the ultimate edge in a hair-trigger standoff. Break away from the shackles of bezels with AOC's 3-Sided Frameless Design monitors. This virtually frameless monitor has extremely narrow bezel around a stunning screen. When used as part of a multi-monitor setup it offers a near-seamless and elegant transition between screens. Beauty, form, and function. Isn't it time you broke free from your bezels? The Dial Point feature provides selectable custom crosshair options, helping gamers to play First-Person Shooter (FPS) games with more accurate and precise aiming.
| Model | 24B2XHM |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | HDR upscaling from SDR content |
| Response Time | 0.5 ms MPRT |
| Inputs | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
| Tilt | -5° to +23° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 539mm x 47mm x 322mm With Stand: 539mm x 227mm x 440mm |
| Weight | Without Stand: 3.62 kg With Stand: 4.5 kg |
| Warranty | 4 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 4 Years |
AOC 24G2ZE FHD (1920x1080) Gaming Monitor, 240Hz, Adaptive Sync, IPS, HDR Mode, 23.8"
- Product Code: 24G2ZE
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








