Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Only for the true valiant! This AOC 24G4E gaming monitor is made with a fast IPS panel, equipped with Adaptive-Sync technology, guaranteeing you unbeatable gaming experience with 0.5ms response time and 180 Hz refresh rate. The HDR10 feature captivates visual quality and raises your gaming performance to the next level! Enjoy an ultra-smooth gaming with this AOC gaming monitor to ensure you're always prepped to win! Fast IPS annihilates the competition with a speed 4x faster than conventional IPS. Guaranteeing you true 1ms (GTG) response times and captivating visual quality, raise your gaming performance to the next level! With a 180Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you're always prepped to win. A pixel response time of 0.5ms MPRT means speed without the smear for an enhanced gaming experience. Fast-moving action and dramatic transitions will be rendered smoothly without the annoying effects of ghosting. Choose the right path to gaming success, and never let a slow display stop you. Enjoy an immersive visual experience with HDR 10, the industry-standard high dynamic range for delivering a rich palette of colors, brightness, and contrast that far exceeds the capabilities of ordinary monitors, engaging your senses and creatively inspiring you.
| Model | 24G4E |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | Fast IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | HDR10 |
| Response Time | 0.5 ms MPRT |
| Inputs | 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| Tilt | -5° to +23° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 540mm x 51mm x 325mm With Stand: 540mm x 177mm x 435mm |
| Weight | Without Stand: 2.71 kg With Stand: 3.49 kg |
| Warranty | 4 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 4 Years |
AOC 24G4E FHD (1920x1080) Gaming Monitor, 180Hz, Adaptive Sync, Fast IPS, HDR10, 23.8"
- 23.8" Fast IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 180Hz
- Response Time: 0.5ms MPRT
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- Adaptive Sync
- High Dynamic Range: HDR10
- 1 x HDMI 2.0, 1 x DisplayPort 1.4
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 4 Year Warranty
- Product Code: 24G4E
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








