Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With a 360Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you're always prepped to win. A pixel response time of 1ms MPRT means speed without the smear for an enhanced gaming experience. Fast-moving action and dramatic transitions will be rendered smoothly without the annoying effects of ghosting. Choose the right path to gaming success, and never let a slow display stop you. NVIDIA G-SYNC is the revolutionary solution that synchronizes the display’s refresh rates to the GPU in your GeForce GTX-powered PC. This eliminates screen tearing and minimizes display stutter and input lag, providing the smoothest, fastest, and most visually stunning gaming experience to date. What you get is fluid and responsive gameplay in which objects look sharper and scenes appear instantly, allowing you to enjoy the latest games to the fullest! IPS displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions. You can also view your spreadsheets or weekend movies from virtually any angle without compromising color uniformity. VESA-certified DisplayHDR 400 delivers a significant step-up from normal SDR displays. Unlike, other 'HDR compatible' screens, true DisplayHDR 400 produces astonishing brightness, contrast and colors. With global dimming and peak brightness up-to 400 nits, images come to life with notable highlights while featuring deeper, more nuanced blacks. It renders a fuller palette of rich new colors, delivering a visual experience that engages your senses. The Dial Point feature provides selectable custom crosshair options, helping gamers to play First-Person Shooter (FPS) games with more accurate and precise aiming.
| Model | AG254FG |
| Screen Size (Diagonal) | 24.5" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 360 Hz |
| Vertical Sync Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Curve | Flat |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR 400 |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Inputs | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x USB-C |
| Tilt | -5° to +23° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | 0° to +90° |
| Height Adjustment | 130mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 557mm x 72mm x 335mm With Stand: 557mm x 308mm x 420 - 529mm |
| Weight | Without Stand: 4.2 kg With Stand: 6.36 kg |
| Warranty | 4 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 4 Years |
AOC AG254FG AGON PRO FHD (1920x1080) Gaming Monitor with Removable Monitor Hood, 360Hz, G-SYNC, IPS, DisplayHDR 400, 24.5"
- Product Code: AG254FG
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.













