Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Whether for work or play, ASUS M515 is the entry-level laptop that delivers powerful performance and immersive visuals. Its NanoEdge display boasts wide 178° viewing angles and a matte anti-glare coating for a truly engaging experience. Inside, it’s powered by up to an AMD Ryzen 7 processor with 16GB memory. A dual-storage design with up to a 512 GB PCIe SSD and a 1 TB HDD gives you the perfect combination of large storage capacity and fast data read / write speeds. ASUS M515 has a dual storage design to give you the benefits of superfast data performance and a large storage capacity. Install apps on the SSD for quicker response and loading times, and use the HDD to store large files such as movies, music libraries, and photo albums. The NanoEdge display gives ASUS M515 a vast screen area for an immersive viewing experience for work and play. Its wide-view FHD panel features an anti-glare coating to reduce unwanted distractions from irritating glare and reflections, so you can truly focus on what’s in front of you.
| Model | M515DA-78512G0W |
| Colour | Slate Grey |
| Processor | AMD Ryzen 7 3700U 4-Core with SMT 2.30 GHz Base Clock, 4.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-2400 (onboard) 1 slot up to 16 GB |
| Graphics | AMD Radeon RX Vega 10 Graphics |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD Supports 2.5" Hard Drive or SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Keyboard with Numpad |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Digital Microphone |
| Networking | Ethernet: No Wi-Fi: Wi-Fi 5 802.11ac Bluetooth: Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 2 Cells, 37Whr Power Supply: 45w |
| Dimensions | 360mm x 235mm x 20mm |
| Weight | 1.80 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS M515 M515DA-78512G0W Laptop — Ryzen 7 3700U / 15.6" FHD / 8GB DDR4 RAM / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Slate Grey
- AMD Ryzen 7 3700U 4-Core CPU
- Up to 4.00GHz Boost Speed
- 8GB (onboard) DDR4-2400 RAM
- AMD Radeon RX Vega 10 Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 15.6" 1920x1080 Display
- Backlit Keyboard with Numpad
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NB0T41-M00NU0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








