Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES 007 FIRST LIGHT
- Offer valid 13 May 2026 to 10 June 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 8 July 2026
- Click here for more information
Experience Primal performance with the Prime GeForce RTX 5070 Ti, an SFF-ready graphics card featuring a 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme airflow design for supreme cooling. The Prime RTX 5070 Ti features a 2.5 slot design with a carefully arranged layout for the shroud, heatsink and heat pipes to let the three Axial-tech fans leverage chassis side-panel ventilation and deliver optimal thermal performance. Large backplate vents significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling. By melting to effectively fill the gaps between the GPU and the thermal module, a premium phase-change GPU thermal pad provides superior thermal conductivity and enhanced heat dissipation, ensuring optimal performance and longevity for graphics cards under heavy loads. The PCB is reinforced by a backplate that adds structural rigidity, helping to prevent flex and to protect components and trace pathways from damage.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5070 Ti |
| Core Clock | OC Mode: 2527 (Reference Card: 2452 MHz) Default Mode: 2497 (Reference Card: 2452 MHz) |
| CUDA Cores | 8960 |
| Ray Tracing Cores | 70 |
| Tensor Cores | 280 |
| Streaming Multi-Processors | 70 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 896 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 306 x 126 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Speedsetup Manual ASUS Velcro Hook & Loop Thank You Card Adapter Cable (1 to 3) |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS PRIME GeForce RTX 5070 Ti 16GB GDDR7 OC EDITION Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Graphics Processor
- Base Clock: 2300 MHz
- Boost Clock: Up to 2527 MHz
- CUDA Cores: 8,960 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 70 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 280 Tensor Cores
- Memory: 16GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Vented Metal Backplate
- Phase-Change GPU Thermal Pad
- NVIDIA SFF-Ready
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: PRIME-RTX5070TI-O16G
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R24,149








