Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience exceptional cooling performance and quiet operation. Powered by a robust three-phase motor and Alphacool Apex Stealth Metal Power fans, the ProArt LC 360 expertly integrates premium tech into an elegantly understated design. An illuminated meter on the pump cover also provides live system stats in the signature minimalist ProArt manner for real-time information at a glance. And its subtle and graceful aesthetics add a touch of refinement to your setup. Cool, quiet and classy—the perfect trifecta for any and all content creators. An innovative illuminated meter to display real-time PC build information, such as system load, temperatures, and fan speeds, allowing for a quick glance to understand the system's status. To overcome the thermal challenges of the latest multi-core CPUs, the ProArt LC 360 offers Alphacool Apex Stealth Metal 120 mm radiator fans that deliver high performance and minimized noise.
| SKU | ProArt LC 360 |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | None |
| Radiator Dimensions | 394mm x 120mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 0 - 3000 RPM ±10% |
| Number of Fans | 3 |
| Cooling Socket Support | Intel: LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA115x AMD: AM5, AM4 |
| Radiator Size | 360mm |
| Fan Model | Alphacool Apex Stealth Metal Power |
| Fan Airflow | 68.99 CFM |
| Fan Static Pressure | 4.46 mm-H2O |
| Noise Level | 39.5 dB(A) |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
ASUS ProArt LC 360 AIO Liquid Cooler, 360mm — Black
- 360mm AIO Liquid Cooler
- 3 x Alphacool Apex Stealth Metal Power Fans
- Fan Speed: 0 - 2200 RPM ±10%
- Airflow: Up to 68.99 CFM
- Static Pressure: Up to 4.46 mm-H2O
- Noise: Up to 39.5 dBA
- Illuminated Information Meter
- Copper Cold Plate
- 450mm Braided Tubes
- AMD Mounting: AM4, AM5
- Intel Mounting: LGA1851, 1700, 1200, 115x
- 6 Year Warranty
- Product Code: 90RC0120-M0UAY0
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R6,282






