Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The flagship ROG Ryujin II ARGB all-in-one cooler delivers ultimate thermal performance for gamers looking for the absolute best. With a 7th Generation Asetek pump, ROG ARGB fans, and an embedded fan for the CPU socket area, it harnesses both water and air to provide incredible cooling capabilities. And with an LCD panel that displays system stats and customizable graphics, ROG Ryujin II ARGB become the heart of your system. The 3.5-inch LCD panel on ROG Ryujin II is the largest LCD display on an AIO cooler in the industry and infuses your build with customizable visuals. To overcome the thermal challenges of the latest multi-core CPUs, ROG Ryujin II ARGB offers ROG ARGB radiator fans that deliver high performance and minimal-noise operation. ROG Ryujin II series is compatible with a wide range of Intel® and AMD motherboard platforms, giving you the flexibility to pair it with your choice of processor. It also comes fitted with 38 cm of tubing to make mounting and routing easier.
| SKU | ROG RYUJIN II 360 ARGB |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | ARGB |
| Radiator Dimensions | 394mm x 121mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 600 - 2200 RPM +/- 10% |
| Number of Fans | 3 |
| Cooling Socket Support | Intel: 1700, 1200, 115x, 2011, 2011-3, 2066 AMD: AM5, AM4, TR4 (TR4 requires bracket included with CPU) |
| Radiator Size | 360mm |
| Fan Model | Not Specified |
| Fan Airflow | 70.07 CFM |
| Fan Static Pressure | 3.88 mm-H2O |
| Noise Level | 36.45 dBA |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB AIO Liquid Cooler with OLED Display, 360mm
- Product Code: 90RC00B1-M0UAY0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







