Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
It’s 2022. The Republic of Gamers is launching new equipment for the EVANGELION project. From end to end, the ROG Ryujin II 360 EVA Edition embodies EVANGELION spirit. A gunmetal pump cover surrounds a 3.5” screen that displays vital stats and customizable GIFs. And reinforced tubing pipes coolant into a radiator loaded with three NERV-styled ARGB fans to ensure exemplary stability during the heat of battle. To overcome the thermal challenges of the latest multi-core CPUs, ROG Ryujin II offers ROG AF12S ARGB radiator fans that deliver high performance and minimal-noise operation. ROG Ryujin II conquers a limitation of traditional liquid coolers by providing a 60 mm fan embedded in the pump housing to ensure ample airflow to the CPU socket area. This fan circulates air to the CPU VRMs, M.2 slot, and surrounding components to reduce temperatures for added performance and stability. ROG Ryujin II series is compatible with a wide range of Intel® and AMD motherboard platforms, giving you the flexibility to pair it with your choice of processor. It also comes fitted with 38 cm of tubing to make mounting and routing easier.
| SKU | ROG RYUJIN II 360 ARGB EVA EDITION |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | ARGB |
| Radiator Dimensions | 394mm x 121mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 600 - 2200 RPM +/- 10% |
| Number of Fans | 3 |
| Cooling Socket Support | Intel: 1700, 1200, 115x, 2011, 2011-3, 2066 AMD: AM5, AM4, TR4 (TR4 requires bracket included with CPU) |
| Radiator Size | 360mm |
| Fan Model | Not Specified |
| Fan Airflow | 70.07 CFM |
| Fan Static Pressure | 3.88 mm-H2O |
| Noise Level | 36.45 dBA |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB EVA EDITION AIO Liquid Cooler with OLED Display, 360mm
- Product Code: 90RC00B3-M0UAY0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






