Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
For gamers who demand unbelievable motion and image clarity, the Zephyrus G14 offers an incredible Nebula HDR Display with a 165Hz refresh rate, 100% DCI-P3 coverage, and 600 nits of peak brightness for stunning HDR gameplay. The 14-inch, 16:10 Mini LED panel provides incredibly deep blacks for content that jumps right off the screen, whether you’re watching a movie or playing a fast-moving arena shooter. All models share an incredible 91% screen-to-body ratio. The 2023 Zephyrus G14 is powered by the best of AMD and NVIDIA for a stellar Windows 11 gaming experience out of the box. Featuring up to the new AMD Ryzen 9 7940HS processor and an NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU with up to a 125W TGP, as well as a MUX Switch and NVIDIA Advanced Optimus support, this 14-inch powerhouse is ready for any gaming or multitasking you can throw at it. Powerful hardware requires robust cooling, especially in a compact chassis. The Zephyrus G14 packs a vapor chamber for the CPU and GPU with Thermal Grizzly’s liquid metal thermal compound for ultra-efficient heat transfer from the hottest parts of the machine. With coverage of 48.2% of the heat generating components, the vapor chamber allows the G14 to have a 25W higher power budget, pushing performance to the limit without increasing fan noise or chassis size. In the Silent operating mode during low power tasks, 0dB technology allows the fans to be automatically disabled for a truly silent experience. AniMe Matrix and Virtual Pet OMNI have both gotten an upgrade. More LEDs mean more animation possibilities, and OMNI returns with a whole host of mini games, like the Slot Machine, Shoot’em Up and Whack-A-Mole. The games will also light up the AniMe Matrix as you progress, and getting high scores will unlock more animations for OMNI as he joins you on the desktop.
| Model | GA402XV-91610G0W |
| Colour | Eclipse Gray with AniMe Matrix |
| Processor | AMD Ryzen 9 7940HS 8-Core with SMT 4.00 GHz Base Clock, 5.20 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (onboard) 1 slot up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" Mini LED IPS ROG Nebula Display with Dolby Vision HDR Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 165 Hz Sync Technology: NVIDIA G-Sync |
| Keyboard | Backlit Chiclit Single-Zone RGB |
| Audio | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification Built-in 3-microphone array 4-speaker system |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | 1080p |
| Card Reader | MicroSD |
| I/O Ports | 1 x HDMI 2.1 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort 1 x USB 4 Type-C support DisplayPort and Power Delivery 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 76Whrs Power Supply: 240w |
| Dimensions | 312mm x 227mm x 20 - 21mm |
| Weight | 1.72 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
ASUS ROG Zephyrus G14 (2023) GA402XV-91610G0W Laptop — Ryzen 9 7940HS / 14" WQXGA 165Hz G-SYNC HDR / 16GB DDR5 RAM / GeForce RTX 4060 8GB / 1TB Gen4 NVMe / Windows 11 Home / Eclipse Grey AniMe Matrix
- Product Code: 90NR0DG4-M003L0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








