Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The AMD RDNA 3 Architecture elevated by buffed cooling and power delivery to effortlessly churn out frames at 4K resolution and beyond, and backed with an arsenal of rugged reinforcements to cover your six. Lock, load, and dominate with the TUF Gaming Radeon RX 7900 XTX. Bigger and better. Axial-tech fans spin on dual-ball bearings and have been scaled up to propel 14% more air through the card, setting the stage for lower temperatures, less noise, and higher performance. The two side fans spin counterclockwise to minimize turbulence and maximize air dispersion through the heatsink. All three fans come to a standstill when GPU temps are below 55 Celsius, letting you play less-demanding games or perform light tasks in relative silence. Fans start up again when temps are over 60 Celsius, referencing a speed curve that balances performance and acoustics for work or play. A generously sized heatsink efficiently soaks up heat from the AMD Radeon RX 7900 XTX GPU, allowing it to be whisked away by the three Axial-tech fans. A diecast frame, aluminum shroud, and backplate prevent PCB flex and feature large vents to further increase heat dissipation. Auto-Extreme Technology is an automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals, resulting in less environmental impact, lower manufacturing power consumption, and a more reliable product overall. Aura-compatible ARGB lighting on the shroud adds a dash of customizable color or functional effects to your build. Pair up with a vast range of compatible system components and coordinate the glow to create a theme that’s uniquely you. The bundled graphics card holder banishes sag and also contains a screwdriver to help you build.
| Graphics Processing | Radeon RX 7900 XTX |
| Core Clock | OC Mode: Up to 2615MHz (Boost Clock) / up to 2455 MHz (Game Clock) Default Mode: Up to 2565 MHz (Boost Clock) / up to 2395 MHz (Game Clock) |
| Stream Processors | 6144 |
| Ray Accelerators | 96 |
| Memory Clock | 20000 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 960 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 353 x 158 x 73 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 3 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | 1 x TUF certificate of Reliability |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS Radeon RX 7900 XTX TUF GAMING OC Edition Graphics Card, 24GB
- AMD Radeon RX 7900 XTX Graphics Processor
- Base Clock: 1900 MHz
- Boost Clock: Up To 2615 MHz
- Stream Processors: 6144
- Ray Accelerators: 96
- AI Accelerators: 192
- Compute Units: 96
- Memory: 24GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 20,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- 3 x DisplayPort 2.1, 1 x HDMI 2.1a
- 3 x PCIe 8-Pin Connectors
- Anti-Sag Bracket
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90YV0IG0-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






