Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The 2024 TUF Gaming A16 retains its classic TUF styling with a few new touches. The TUF Gaming A16 comes in Mecha Gray and sports an embossed TUF logo. Four small triangles frame the corners of the lid, and subtle TUF references appear on the keyboard deck and track pad. Dive right into gaming and creating on Windows 11 with the AMD Ryzen 9 and an NVIDIA GeForce RTX 40 Series Laptop GPU with support for NVIDIA Advanced Optimus. The 2024 TUF Gaming A16 also sports high-speed DDR5-5200MHz RAM and dual PCIe Gen 4x4 M.2 SSD slots, with all slots easily accessible for future upgrades and expansion.
| Model | FA607PV-91610G0W |
| Colour | Mecha Grey |
| Processor | AMD Ryzen 9 7845HX 12 Core with SMT 3.00 GHz Base Clock, 5.20 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 165 Hz Sync Technology: NVIDIA G-SYNC |
| Keyboard | Single-Zone Backlit Keyboard with Numpad |
| Audio | Stereo with Dolby Atmos support |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort, G-Sync and Power Delivery 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports DisplayPort and G-Sync 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 2.1 1 x RJ45 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 90Whr Power Supply: 280w |
| Dimensions | 355mm x 252mm x 22 - 28mm |
| Weight | 2.27 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS TUF GAMING A16 (2024) FA607PV-91610G0W Laptop — Ryzen 9 7845HX / 16" WUXGA 165Hz / 16GB DDR5 RAM / GeForce RTX 4060 8GB / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Mecha Grey
- AMD Ryzen 9 7845HX 12-Core CPU
- Up to 5.20GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 16GB) DDR5-5200 RAM
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB
- 16" 165Hz 1920x1200 G-SYNC Display
- Single Zone RGB Backlight Keyboard
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NR0IX3-M003V0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







