Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ASUS VA249HE Eye Care Monitor - 23.8 inch, Full HD, Flicker Free, Blue Light Filter, Anti Glare, HDMI. The TÜV Rheinland-certified ASUS Blue Light Filter protects you from harmful blue light, and you can easily access its four different filter settings via a hotkey. VA249HE has undergone stringent performance tests and has been certified by TÜV Rheinland laboratories, a global provider of technical, safety, and certification services, to be flicker-free and to emit low blue light levels. It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. VA249HE features TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-Free technology to reduce flicker for a comfortable viewing experience. This technology helps minimize instances of eyestrain and other damaging ailments, especially when you spend long, countless hours in front of a display watching favorite videos.
| Model | VA249HE |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Vertical Sync Technology | Standard V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 5 ms GtG |
| Inputs | HDMI x 1 D-Sub x 1 |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 552mm x 99mm x 392mm With Stand: 552mm x 205mm x 397mm |
| Weight | Without Stand: 3.7 kg With Stand: 4.9 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS VA249HE FHD (1920x1080) Eye Care Monitor, 60Hz, VA, 23.8"
- Product Code: 90LM02W5-B01370
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




