Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Stamp your style on the world with ASUS Vivobook 15, the feature-packed laptop that makes it easy to get things done, anywhere. Everything about Vivobook 15 is bold and improved, from its powerful AMD Ryzen 5 mobile processor to its crisp and clear display, 180° lay-flat hinge, modern colors and sleek geometric design. Make a fresh start today with Vivobook 15! Vivobook 15 is your everyday companion that’s always ready to make light work of your agenda, whether it’s office or personal, presentations or play. For demanding workloads, the AMD Ryzen 5 5600H processor with 8 GB of fast memory and 512 GB of speedy SSD storage provide plenty of power in reserve when the going gets tough.
| Model | M1502QA-58512S0W |
| Colour | Cool Silver |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600H 6-Core with SMT 3.30 GHz Base Clock, 4.20 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4 (onboard) 1 slot up to 16 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Keyboard with Numpad |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone |
| Networking | Ethernet: No Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 42Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 358mm x 233mm x 20mm |
| Weight | 1.70 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS VivoBook 15 M1502QA-58512S0W Laptop — Ryzen 5 5600H / 15.6" FHD / 8GB DDR4 RAM / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Cool Silver
- AMD Ryzen 5 5600H 6-Core CPU
- Up to 4.20GHz Boost Speed
- 8GB (onboard) DDR4 RAM
- AMD Radeon Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 15.6" 1920x1080 Display
- Keyboard with Numpad
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NB1262-M003C0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






