Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Get ready for great adventures with Vivobook S 14 Flip OLED, the super-versatile convertible with a 360° hinge that gives you the freedom to work or play, your way. Enjoy the smooth performance of the AMD Ryzen 5 7530U Processor and fast SSD storage, also give your eyes a treat with its amazing 2.8K OLED NanoEdge touchscreen. It’s the perfect choice for smashing those daily tasks or chilling out in style, and with plenty of ports including a convenient USB 3.2 Gen 2 Type-C port, it’s easy to connect to anything, anywhere. With a choice of on-trend Quiet Blue or Cool Silver finishes, make Vivobook S 14 Flip OLED part of your world today!
| Model | TN3402YA-O516512BL0W |
| Colour | Quiet Blue |
| Processor | AMD Ryzen 5 7530U 6-Core with SMT 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (1 x 8 GB, 8 GB onboard) 1 slot up to 16 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" OLED Touchscreen, VESA DisplayHDR TrueBlack 500 Resolution: 2880x1800 Refresh Rate: 90 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Audio | 2 x 2w Speakers SonicMaster Built-in array microphone |
| Networking | Ethernet: No Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | FHD type (30fps@100p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 2.1 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 70Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 313mm x 228mm x 19mm |
| Weight | 1.50 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS VivoBook S 14 FLIP TN3402YA-O516512BL0W Laptop — AMD Ryzen 5 7530U / 14" WQXGA+ 90Hz OLED HDR Touchscreen / 16GB DDR4 RAM / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Quiet Blue
- AMD Ryzen 5 7530U 6-Core CPU
- 6 Cores, 12 Threads
- Up to 4.50GHz Boost Speed
- 16GB (1 x 8GB, 8GB onboard) DDR4-3200 RAM
- 1 x SO-DIMM Slot, Supports up to 16GB (Populuated)
- AMD Radeon Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 14" 2880x1800 90Hz OLED Touchscreen
- VESA DisplayHDR TrueBlack 500
- White Backlit Keyboard
- Fingerprint Reader, Supports Windows Hello
- 1080p Webcam with Privacy Shutter
- 1 x USB Type-A 10Gb/s, 1 x USB Type-C 10Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x Combo Audio Jack, 1 x USB 2.0
- Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3
- Battery: 3 Cells, 70Whr
- ASUS 180-Degree Lay-Flat Hinge Design
- Includes ASUS Stylus Pen 2.0
- Windows 11 Home
- Colour: Quiet Blue
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NB1111-M004Y0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








