Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Acer Nitro 5 AN517-41-R012 Laptop — Ryzen 5 5600H / 17.3" FHD 144 Hz / 16GB DDR4 RAM / GeForce RTX 3060 6GB / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Black
| Model | NH.QAREA.004 |
| Colour | Black |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600H 6-Core with SMT 3.30 GHz Base Clock, 4.20 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (1 x 16 GB) 2 slots up to 32 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 17.3" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard with Numpad, 4 Zone RGB Backlight |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 2 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x RJ45 1 x HDMI 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 57Wh Power Supply: 180W |
| Dimensions | 404mm x 280mm x 25mm |
| Weight | 2.70 kg |
| Warranty | 1 Year Fetch / Repair / Return |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year Fetch / Repair / Return |
Acer Nitro 5 AN517-41-R012 Laptop — Ryzen 5 5600H / 17.3" FHD 144 Hz / 16GB DDR4 RAM / GeForce RTX 3060 6GB / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Black
- Product Code: NH.QAREA.004
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





