Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Antec AX63 Wood ARGB ATX Mid Tower Gaming Chassis seamlessly merges natural aesthetics with modern performance. Its unique front panel design incorporates real wood with a sleek slatted structure, creating a balance between elegance and functionality. This design enhances airflow while allowing your RGB components to shine through, making it an excellent choice for gamers and PC enthusiasts who appreciate both style and efficiency. The full-tempered glass side panel offers an unobstructed view of your build, showcasing your high-end components with sophistication.
| Model | AX63 ARGB Wood |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass, Wood |
| Dimensions | 405mm x 195mm x 449mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 2 / 1 3.5": 0 2.5": 2 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm (includes 3 x 120mm ARGB fans) Top: 2 x 120mm Back: 1 x 120mm (includes 120mm ARGB fan) PSU Shround: 2 x 120mm Side: None |
| Radiator Support | Front: 360mm / 240mm / 120mm Top: None Back: 120mm PSU Shroud: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm GPU Length: 320mm PSU Length: 345mm (170mm with 3.5" drives) |
| Weight | 4.91 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Antec AX63 ARGB WOOD Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Exquisite Genuine Wooden Inlay
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x 3.5mm Audio Jack, 1 x 3.5mm Mic Jack
- 1 x 3.5" / 2 x 2.5" Combo Drive Bay
- 2 x 2.5" Drive Bays
- Up to 8 x 120mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 1 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 160mm
- GPU Clearance: Up to 320mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: AX63 ARGB WOOD
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








