Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Liquid Freezer II has been tested numerous times by independent reviewers and has been awarded for its performance, price and quiet operation. It exceeds all expectations and has set new standards in the field of compact water cooling. The Liquid Freezer II was also awarded the "European Hardware Award 2020" for the best liquid cooler in the 240 variant. The all-in-one cooling handles the entire cooling requirements - even of the most powerful processors from Intel® and AMD®. It performs effortlessly with over 200 W of heat to be dissipated, which is why your CPU can be kept cool even in extreme overclocking. When it comes to competitive products from leading cooler manufacturers, the Liquid Freezer II leaves them behind in terms of both performance and noise level. Unlike many of our competitors, we went to great lengths to develop the water pump. The result is greatly reduced humming and higher efficiency. Like the other components, the pump is also PWM controlled. This leads to a significantly lower noise level at low and typical loads, but also to much lower power consumption, with a maximum of 0.9 W at no load, 2.5 W under typical load and a maximum of 5.3 W under full load for the entire AiO. Unlike most other all-in-one liquid cooling manufacturers, we rely on 38 mm thick radiators with a high fin density. This means that a larger amount of water can be used in the circuit, and the cooling surface can be significantly increased. Water has a much higher heat capacity than aluminum or copper. This leads to a slower and up to 5 °C lower temperature increase in the temporary turbo mode of modern CPUs.
| SKU | ACFRE00092A |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | None |
| Radiator Dimensions | 458mm x 138mm x 38mm |
| Fan Dimensions | 140mm x 27mm |
| Fan Speed | 200 - 1700 RPM |
| Number of Fans | 3 |
| Cooling Socket Support | Intel: 1700, 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 2066, 2011-3, 2011 AMD: AM5, AM4 |
| Radiator Size | 420mm |
| Fan Model | ARCTIC P14 PWM |
| Fan Airflow | 72.8 CFM |
| Fan Static Pressure | 2.40 mm-H2O |
| Noise Level | 0.3 Sone |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
Arctic Liquid Freezer II 420 AIO Liquid Cooler, 420mm
- 420mm AIO Liquid Cooler Without Lighting
- 3 x Arctic P14 PWM Fans
- Copper Cold Plate
- 450mm Braided Tubes
- Offset AM5 Mounting Centered Over Hotspot
- AMD Mounting: AM4, AM5
- Intel Mounting: LGA 115x, 1200, 1700, 2011-3, 2066
- 6 Year Warranty
- Product Code: ACFRE00092A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






