Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The ROG STRIX LC III 360 ARGB LCD features a new and quieter Asetek Gen7 V2 pump with updated cold plate technology capable of an additional 100 watts of cooling and temperatures up to 0.5° C lower*. Elevate CPU cooling efficiency for unmatched stability under intense workloads. Our LCD screen offers customizability ranging from images and animations to CPU temperatures and fan speeds, which you can effortlessly switch between. Elevate your gaming experience with dynamic visuals that align with your unique style. Experience the perfect blend of functionality and personalization. Experience convenience and functionality with our LCD Display, designed to effortlessly showcase the current time. Stay on track and enhance your space with this sleek and functional addition. The time is now yours at a glance.
| SKU | ROG STRIX LC III 360 ARGB LCD |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | ARGB |
| Radiator Dimensions | 394mm x 121mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 800 - 2200 RPM ±10% |
| Number of Fans | 3 |
| Cooling Socket Support | Intel: LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA115x AMD: AM5, AM4 |
| Radiator Size | 360mm |
| Fan Model | ROG STRIX AF-12S ARGB |
| Fan Airflow | 70.38 CFM |
| Fan Static Pressure | 3.92 mm-H2O |
| Noise Level | 36 dB(A) |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ROG STRIX LC III 360 ARGB LCD AIO Liquid Cooler, 360mm — Black
- 360mm AIO Liquid Cooler With ARGB Lighting
- 360° Rotatable Water Block with 2.1" LCD
- 3 x ASUS ROG STRIX AF-12S ARGB Fans
- Copper Cold Plate
- 400mm Braided Tubes
- AMD Mounting: AM4, AM5
- Intel Mounting: LGA1700, LGA1200, LGA115x
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90RC00W1-M0UAY0
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R4,931








