Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ROG Strix LC II 120 ARGB AIO delivers high-performance CPU liquid cooling with sleek, modern aesthetics. Featuring a closed-loop design and ARGB radiator fans, the cooler unleashes the full potential of an Intel or AMD CPU while further accentuating your build with brilliant multi-color lighting effects. With the cooling you expect from ROG, Strix LC II 120 ARGB is ready to become an essential part of your rig and light it up with your own unique style. Intricate new designs on ROG Strix LC II 120 ARGB showcase the iconic ROG aesthetic, and every detail shines with the spirit of Strix. Aura Sync support on the pump cover’s new illuminated ROG logo and ARGB radiator fans allows you to coordinate lighting effects with ROG build components — and show off your personal style. Also, engraved ROG lettering on the radiator’s side complements the iridescent lettering on the hubs of each fan. The ROG radiator fans are specifically tuned to deliver optimum performance on ROG Strix LC II series radiators. The fans generate 81 CFM / 5.0 mmH2O for exceptional cooling efficiency. ROG Strix LC II series is equipped with the latest cooling-plate design. Machined from pure copper, the plate features an array of fine micro-channels that reduce thermal resistance and increase surface area, resulting in lower CPU temperatures. PWM control enables both the pump and radiator fans to spin at slower speeds when the CPU is idling or under light load, helping to keep noise levels to a minimum. ROG Strix LC II series is compatible with a wide range of Intel and AMD motherboard platforms, giving you the flexibility to pair it with your choice of processor. With 380mm of tubing at your disposal, radiator installation is equally as flexible in a variety of chassis.
| SKU | ROG STRIX LC II 120 ARGB |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | ARGB |
| Radiator Dimensions | 150mm x 122mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 800 - 2500 RPM +/- 10% |
| Number of Fans | 1 |
| Cooling Socket Support | Intel: 1700, 1200, 115x, 2011, 2011-3, 2066 AMD: AM5, AM4, TR4 (TR4 requires bracket included with CPU) |
| Radiator Size | 120mm |
| Fan Model | Not Specified |
| Fan Airflow | 80.95 CFM |
| Fan Static Pressure | 5.00 mm-H2O |
| Noise Level | 37.6 dBA |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
ASUS ROG STRIX LC II 120 ARGB AIO Liquid Cooler, 120mm
- Product Code: 90RC00D1-M0UAY0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





