Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DeepCool AG620 is a dual-tower 120mm CPU cooler that boasts impressive 260W cooling power performance that's been stripped down and optimized for terrific efficiency throughout. Keep things cool with up to 260W of heat dissipation power to ensure your system is performing at its peak without a sweat. By optimizing the internal capillary structure and injecting a precise amount of liquid, the heat pipe achieves the best heat dissipation performance regardless of whether the cooler is in a vertical or horizontal case. This perfect ratio facilitates a highly efficient phase change throughout the heat pipe and achieves lower thermal resistance over a wide TDP range. Find your optimal balance with automatic PWM support for full performance under load to silent efficiency at idle. High-quality aluminum fins on the heat sink are densely stacked for ideal heat dissipation and which also features a unique "checkerboard" design aesthetic. The included all-metal mounting brackets support both Intel and AMD platforms with an easy five-step installation process that maintains great contact pressure.
| Model | R-AG620-BKNNMN-G-1 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA2011, LGA2011-v3, LGA2066 AMD: AM4, AM5 |
| Cooler Height | 157mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 6 x 6mm |
| Fan Size | 2 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 300-1850 RPM ± 10% Airflow: 67.88 CFM Pressure: 2.04 mmH2O Noise: ≤ 29.4 dBA Connector: 4-pin PWM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 129mm x 136mm x 157mm |
| Weight | 1300g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
DEEPCOOL GAMMAXX AG620 CPU Heatsink and Fan, Dual 120mm
- Product Code: R-AG620-BKNNMN-G-1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








