Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DeepCool AS500 PLUS single tower CPU cooler boasts a five heat pipe design with two 140mm PWM fans for great performance in a slim profile. Optimize heat exchange through a solid copper base with optimal surface contact that runs five 6mm heat pipes in a single tower with high fin density. Designed for maximum RAM height compatibility in a slim (48mm) profile. The high-performance 140mm PWM fans provide precise control between extreme cooling or low-noise operation with long-life durability. An included wired controller allows for a quick and easy way to adjust lighting effects without installing additional software.Appropriate A-RGB connector cables for motherboard control are also provided.
| Model | R-AS500-BKNLMP-G |
| Socket Compatibility | Intel: LGA2066, LGA2011-v3, LGA2011, LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155 AMD: AM4, AM5 |
| Cooler Height | 164mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 5 x 6mm |
| Fan Size | 2 x 140mm |
| Fan Specs | Speed: 500-1200 RPM ± 10% Airflow: 70.81 CFM Pressure: 1.14 mmH2O Noise: < 29.2 dBA Connector: 4-pin PWM |
| Lighting | RGB |
| Dimensions | 142mm x 102mm x 164mm |
| Weight | 1198g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
DEEPCOOL AS500 PLUS RGB CPU Heatsink and Fan, Dual 140mm
- Product Code: R-AS500-BKNLMP-G
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK








