Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The WINDFORCE cooling system features three 100mm unique blade fans, alternate spinning, 9 composite copper heat pipes, a large copper plate directly touches the GPU, 3D active fans and Screen cooling, which together provide high efficiency heat dissipation. Extended heatsink allows air to pass through, providing better heat dissipation. Engineered with oversized heatsink to ensure long-lasting, high-performance graphics card operation while maintaining low GPU temperatures. The large copper plate directly contacts the GPU, coupled with the composite heat pipes, which quickly transfers the heat of the GPU and VRAM to the heatsink. The factory default setting is OC mode, which provides users with the best performance. However, switching to silent mode will enjoy a quieter experience. The metal back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection. The new anti-sag bracket is tailored to each graphics card. It provides the optimized reinforcement and better overall visual appearance.
| Graphics Processing | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
| Core Clock | 2655 MHz (Reference Card: 2610 MHz) |
| CUDA Cores | 8448 |
| Ray Tracing Cores | 66 |
| Tensor Cores | 264 |
| Streaming Multi-Processors | 66 |
| Memory Clock | 21000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 672 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 331mm x 136mm x 56mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1a |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick guide Anti-sag bracket Anti-sag bracket installation guide One 16 pin to two 8-pin power adaptor |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER WINDFORCE MAX OC 16G Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti SUPER Graphics Processor
- Base Clock: 2340 MHz
- Boost Clock: Up To 2655 MHz
- CUDA Cores: 8448
- 3rd Gen Ray Tracing Cores: 66
- 4th Gen Tensor Cores: 264
- Memory: 16GB GDDR6X
- Effective Memory Clock: 21,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- DLSS 3.5 AI Rendering Technology
- 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.1a
- PCIe 5.0 12VHPWR Power Connector
- Anti-Sag Bracket
- 3 Year Warranty
- Product Code: GV-N407TSWF3MAX OC-16GD
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





