Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
LEAD TIME: 4-10 Working Days
The GeForce RTX 4060 Ti JetStream fashioned in jet-black with geometric block patterns demonstrates a performance-focused design that remains the essences to achieve any gaming and media application. Its stealthy approach intends to suit users who prefer function over form, or fancy to keep their PCs in dark presence. Powered by NVIDIA DLSS 3, ultra-efficient Ada Lovelace arch, and full ray tracing. Palit’s new ThunderMaster has thorough upgrade from the previous version. It has more user-friendly interface as well as more personalized settings. With ThunderMaster, you can control your video card from overclock setting, fan speed to LED effect. You can also monitor GPU status with ThunderMaster utility.
| Graphics Processing | GeForce RTX 4060 Ti |
| Core Clock | 2535 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| Ray Tracing Cores | 34 |
| Tensor Cores | 136 |
| Streaming Multi-Processors | 34 |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 288 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 250 x 115 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1a |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Palit GeForce RTX 4060 Ti JETSTREAM Graphics Card, 16GB
- NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti Graphics Processor
- Lead Time: 4-10 Working Days
- Base Clock: 2310 MHz
- Boost Clock: Up To 2535 MHz
- CUDA Cores: 4352
- 3rd Gen Ray Tracing Cores: 34
- 4th Gen Tensor Cores: 136
- Memory: 16GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 18,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- DLSS 3.5 AI Rendering Technology
- 3 x DisplayPort 1.4a, 1 x HDMI 2.1a
- 1 x PCIe 8-Pin Connector
- 2 Year Warranty
- Product Code: NE6406T019T1-1061J
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





