Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Stand out from the rest with a nice color accent. The E300L has 3 different colors of side trims available to suit your style. Red, Blue and Silver. The brushed texture of the front panel adds an elegant element to your workstation or office. The MasterBox E300L comes pre-installed with a single 120mm fan in the front. The front supports a single 80mm, 90mm and 120mm fan. The rear supports a single 80mm or 90mm fan. The perforated side panel allows for additional airflow for direct cooling on the CPU. The MasterBox E300L case supports CPU-Coolers up to a height of 148mm, Graphic Cards up to a length of 363mm and Power Supplies up to a length of 180mm.
| Model | MCB-E300L-KN5N-B01 |
| Colour | Black with Blue Trim |
| Lighting | None |
| Materials | Steel, Plastic |
| Dimensions | 448mm x 180mm x 364mm |
| Form Factor | Mini Tower |
| Motherboard Support | Micro ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.0 |
| Side Panel | Vented |
| Drive Bays | 5.25": 1 |
| Expansion Slots | 4 |
| Fan Support | Front: 1 x 120mm (included) |
| Radiator Support | Front: None |
| Clearances | CPU Cooler: 148mm |
| Weight | Not Specified |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Cooler Master MasterBox E300L Mini Tower Micro ATX Case — Blue
- Product Code: MCB-E300L-KN5N-B01
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.









