Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Carbide Series SPEC-DELTA RGB is a tempered glass mid-tower ATX case with striking angular styling, powerful airflow and three included RGB cooling fans.
| Model | CC-9011166-WW |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 440mm x 210mm x 450mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.0 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm RGB included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm |
| Weight | 6.35 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair Carbide SPEC-DELTA RGB Mid Tower Gaming Case — Black
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: CC-9011166-WW
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





