Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Put every component of your build on display in the CORSAIR Crystal Series 570X RGB ATX Mid-Tower Tempered Glass Case, with immaculate tempered glass enclosing the entire chassis. Three included SP120 RGB LED fans and an included RGB controller light up your system with vivid, customizable LED lighting. With tempered glass enclosing the chassis, every component of your build is on display for all to see. With a Direct Airflow Path design and three included SP120 RGB LED fans, your CPU and graphics card are well-supplied with cool air for lower temperatures.
| Model | CC-9011098-WW |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 480mm x 234mm x 512mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.0 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm RGB included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 10.9 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair Crystal Series 570X RGB Mid Tower ATX Case — Black
- Product Code: CC-9011098-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,972





