Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR HS65 WIRELESS Gaming Headset matches low-latency 2.4GHz wireless audio, Bluetooth, and Dolby Audio 7.1 surround sound on PC with lightweight construction reinforced with aluminum. Enjoy high-quality audio without the wire, featuring a range of up to 50ft, plus Bluetooth support for mobile devices and more. Get the best listening experience in gaming and music on HS65 WIRELESS with SoundID from Sonarworks. Integrated into CORSAIR iCUE, SoundID customizes the headset’s audio profile to fit your unique hearing preferences. No more messing with complex sliders – simply take an quick preference test to create your perfect sound profile. The HS65 WIRELESS is made for long-lasting comfort, reinforced with aluminum construction and details for a quality look and feel while weighing in at only 275g. Up to 24 hours of battery life, and just 15 minutes of charging provides 6 hours of play. Durable metal construction with an adjustable headband and breathable leatherette memory foam ear cups. Effortlessly switch between 2.4GHz wireless and Bluetooth at the press of a button. Dolby Audio 7.1 surround sound along with custom-tuned 50mm neodymium audio drivers deliver excellent sound quality and range needed to hear everything on the battlefield. Accurately capture your calls and commands with terrific clarity thanks to an omni-directional microphone with a convenient flip-to-mute function.
| Model | CA-9011285-AP |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 114dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | Virtual 7.1 with Dolby Audio |
| Microphone Type | Omnidirectional, foldable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -41dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless and Bluetooth Up to 50ft range Wiireless up to 24 hours battery life Bluetooth up to 37 hours battery life |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair HS65 WIRELESS Dolby Audio Virtual 7.1 Surround Sound Gaming Headset, 2.4GHz Wireless & Bluetooth, Carbon
- Stereo Gaming Headset
- 2.4GHz Wireless & Bluetooth Connectivity
- Drivers: 50mm
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Battery Life: Up to 37 Hours
- Range: Up to 50ft
- Colour: Carbon
- Omnidirectional Microphone
- Memory Foam Ear Pads
- USB-C Fast Charging
- 2 Year Warranty
- Product Code: CA-9011285-AP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,378






