Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Obsidian Series 1000D is the ultimate super-tower PC case with iconic tempered glass design, smart lighting and fan control and the ability to house two systems simultaneously for the most epic builds. Iconic and clean exterior lines, smoked, tempered glass side doors and seamlessly integrated RGB lighting make the Obsidian 1000D the best-looking Obsidian Series case yet.
| Model | CC-9011148-WW |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Aluminium, Tempered Glass |
| Dimensions | 800mm x 505mm x 800mm |
| Form Factor | Super Tower |
| Motherboard Support | E-ATX |
| Front I/O | 4 x USB 3.0 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 10 |
| Fan Support | Front: 8 x 120mm / 3 x 140mm |
| Radiator Support | Front: Up to 480mm |
| Clearances | CPU Cooler: 180mm |
| Weight | 29.5 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair Obsidian 1000D Tempered Glass RGB Super-Tower E-ATX Case
- Product Code: CC-9011148-WW
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






