Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR SSD Mounting Bracket solves the problem of upgrading desktop PCs which only have 3.5” hard drive bays. Installation is straightforward: place one SSD into the bracket with the screws provided, and then attach the bracket to any standard 3.5” drive bay. Available in black, the bracket looks great in any case, and it’s designed to allow extra clearance for connecting SATA data cables without straining the connectors.
| SKU | CSSD-BRKT1 |
| Colour | Black |
| Drive Support | 1 x 2.5" Drive |
| Requirements | 1 x 3.5" Drive Bay |
| Dimensions | 100mm x 100mm x 12mm |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | None |
Corsair SSD Mounting Bracket for Single 3.5" Bay — Black
- Product Code: CSSD-BRKT1
- Availability:
In Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

