Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
CORSAIR VENGEANCE LED Series DDR4 memory modules are designed to provide a unique look with vibrant LEDs, bold color accents and a precision engineered light bar. Created specifically to pair with the design themes of mid-range and high-end motherboards and other PC gaming components.
| SKU | CMU32GX4M2A2666C16R |
| Memory Series | VENGEANCE LED |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Kit (2 x 8GB) |
| Tested Latency | 16-18-18-35 |
| Tested Voltage | 1.2V |
| Tested Speed | 2666MHz |
| LED Lighting | Red |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Single Zone |
| SPD Latency | 15-15-15-36 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-21300 (2666MHz) |
| Compatibility | Intel 100 Series, Intel 200 Series, Intel 300 Series, Intel 400 Series, Intel 500 Series, Intel X99, Intel X299, AMD 300 Series, AMD 400 Series, AMD 500 Series |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair VENGEANCE LED 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 2666MHz CL16 1.2V CMU32GX4M2A2666C16R Memory Kit with Red LEDs — Black
- Product Code: CMU32GX4M2A2666C16R
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R8,631



