Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
VENGEANCE LPX memory is designed for high-performance overclocking. The heatspreader is made of pure aluminum for faster heat dissipation, and the eight-layer PCB helps manage heat and provides superior overclocking headroom.
| SKU | CMK16GX4M2K4400C19 |
| Memory Series | VENGEANCE LPX |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Kit (2 x 8GB) |
| Tested Latency | 19-19-19-39 |
| Tested Voltage | 1.4V |
| Tested Speed | 4400MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 15-15-15-36 |
| SPD Speed | 2133MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-35200 (4400MHz) |
| Compatibility | Asus MAximus X Apex |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair VENGEANCE LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 4400MHz CL19 1.4V CMK16GX4M2K4400C19 Memory Kit — Black
- Product Code: CMK16GX4M2K4400C19
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

