Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Equipped with four premium iCUE QL120 RGB fans boasting 136 individually addressable RGB LEDs, your build will radiate even more spellbinding colors and unparalleled lighting effects, while reaching speeds of up to 1,500 RPM. With four distinct light loops per fan, your lighting will look spectacular from any angle. Four tempered glass panels show off your showpiece-worthy PC, while generous dust-filtered air channels provide minimal obstruction and ample airflow. Fully control and synchronize the RGB lighting for up to six fans with the included iCUE Lighting Node CORE and CORSAIR iCUE software. Maximum Cooling Potential: A spacious interior fits up to 10x 120mm or 4x 140mm cooling fans, along with multiple radiators including up to a 360mm in front and a 360mm push/pull in the roof. Quickly and easily route your major cables through a single hidden channel, with a roomy 25mm of space behind the motherboard for all of your cables, easily concealed by a hinged steel door. Modern front panel I/O puts your connections within easy reach, including a USB 3.1 Type-C port, 2x USB 3.0 ports, and a combination audio/microphone jack.
| Model | CC-9011233-WW |
| Colour | White |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass, Plastic |
| Dimensions | 520mm x 248mm x 520mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.0 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 + 2 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm RGB fans included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 14.1 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair iCUE 5000X RGB QL Edition Tempered Glass Mid Tower ATX Smart Case — True White
- Product Code: CC-9011233-WW
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




