Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The DeepCool AG400 is a single tower 120mm CPU cooler that builds upon our legacy for high-quality cooling performance but stripped down for a streamlined and efficient package. Enjoy better system performance by keeping things cool with up to 220W of heat dissipation power featuring four direct touch heat pipes that rapidly draw heat away from the CPU. When installing the AG400, the fan does not need to be disassembled during the process, simplifying and saving time. By optimizing the internal capillary structure and injecting a precise amount of liquid, the heat pipe achieves the best heat dissipation performance regardless of whether the cooler is in a vertical or horizontal case. This perfect ratio facilitates a highly efficient phase change throughout the heat pipe and achieves lower thermal resistance over a wide TDP range. Find your optimal balance with automatic PWM support for full performance under load to silent efficiency at idle. High-quality aluminum fins on the heat sink are densely stacked for ideal heat dissipation and which also features a unique "checkerboard" design aesthetic. The included mounting brackets support both Intel and AMD platforms with an easy five-step installation process that maintains great contact pressure. The offset design of the heat pipes ensures that the cooler can be installed with the fan already attached.
| Model | R-AG400-BKNNMN-G-1 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155 AMD: AM4, AM5 |
| Cooler Height | 150mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4 x 6mm |
| Fan Size | 1 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 500-2000 RPM ± 10% Airflow: 75.89 CFM Pressure: 2.53 mmH2O Noise: ≤ 31.6 dBA Connector: 4-pin PWM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 125mm x 92mm x 150mm |
| Weight | 614g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
DEEPCOOL GAMMAXX AG400 CPU Heatsink and Fan, 120mm
- Product Code: R-AG400-BKNNMN-G-1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








