Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The LQ240 240mm AIO, a revolutionary cooling solution that seamlessly blends top tier performance with aesthetics. In the Segment LCD Screen ERA, the LQ240 exemplifies the perfect coexistence of appearance and functionality. Its low-profile and restrained design allows users to unleash the full potential of their hardware without compromising on style. The LQ240 also features an ARGB Halo on the magnetic pump head cover and dual FD12 ARGB fans, adding vibrant and customizable lighting elements that enhances the visual build appeal.
Built on DeepCool's optimized 5 PRO generation high-performance water pump, the LQ240 brings cooling modern power-hungry CPUs to a new level with its FOC (Field Oriented Control) Closed-Loop Control. The optimized pump design features an efficient 3-phase, 6-slot, 4-pole motor that rotates up to an astounding 3400 RPM.
Bring all of the great features of the LQ coolers alive in DeepCreative. Through this comprehensive application, you can view real-time statistics of your system, look up system details, and have full access to compatible devices. It is here that you can choose to have Halo ARGB accents synced to your motherboard's ARGB controller or use the thermal color warning system. The software will get rolling updates, so expect expanding features in the near future.
The magnetic pump cover allows quick, tool-free detachment with 360° rotation for perfect alignment in any build. Its precision-engineered pogo pin contact ensures secure and reliable connection, redefining convenience in liquid cooling.
The ARGB Halo pump head along with a pair of FD12 ARGB Fans on the LQ240 adds a vibrant glow, transforming your build into a visual masterpiece. With full customization at your fingertips, you can easily control and synchronize the RGB lighting effects through compatible motherboards and controllers.
Incorporating DeepCool's patented Anti-Leak Technology, this system is designed to enhance the longevity and reliability of the AIO. The internal valve actively regulates pressure, releasing excess pressure when it surpasses atmospheric levels. This innovative feature not only extends the lifespan of the AIO but also significantly reduces the risk of leaks.
| SKU | R-LQ240-BKLSMW-G-1 |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | ARGB |
| Radiator Dimensions | 282mm x 120mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 600 - 2400 RPM ±10% |
| Number of Fans | 2 |
| Cooling Socket Support | Intel: LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155 AMD: AM5, AM4 |
| Radiator Size | 240mm |
| Fan Model | FD12 ARGB |
| Fan Airflow | 72.04 CFM |
| Fan Static Pressure | 3.48 mm-H2O |
| Noise Level | 38.71 dB(A) |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 5 Years |
DEEPCOOL LQ240 ARGB AIO Liquid Cooler with Segment LCD Display, 240mm — Black
- 240mm AIO Liquid Cooler with RGB Lighting
- 2 x FD12 ARGB 120mm Fans
- Fan Speed: 600 - 2400 RPM ±10%
- Airflow: Up to 27.04 CFM
- Static Pressure: Up to 3.48 mm-H2O
- Noise: Up to 38.71 dBA
- Segment LCD Display
- Copper Cold Plate
- 410mm Braided Tubes
- AMD Mounting: AM4, AM5
- Intel Mounting: LGA1851, 1700, 1200, 115x
- 5 Year Warranty
- Product Code: R-LQ240-BKLSMW-G-1
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,506







