Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The MYSTIQUE series is DeepCool's new line of liquid coolers with highly sought-after customizable LCD screens. Bring your creative style to life with customized images and animated gifs on the brilliant 2.8" TFT LCD screen! The pump has also been upgraded and optimized to provide better cooling than ever before.
Customize the large 2.8" TFT screen with your personalized content. The screen has a very sharp 640x480 pixel resolution and displays 16.7M colors brilliantly. The orientation of the screen will automatically adjust as the MYSTIQUE 240 utilizes built-in gyroscopic sensors.
Bring all of the great features of the Mystique coolers alive in DeepCreative. Through this comprehensive application, you can view real-time statistics of your system, look up system details, and have full access to compatible devices. It is here that you can choose to have the RGB accents synced to your motherboard's ARGB controller or use the thermal color warning system. The software will get rolling updates, so expect expanding features in the near future.
Built on DeepCool's optimized 5th generation high-performance water pump, the MYSTIQUE 240 brings cooling modern power-hungry CPUs to a new level.
The optimized pump design features an efficient 3-phase, 6-slot, 4-pole motor that rotates up to an astounding 3400 RPM.
The MYSTIQUE 240 gets a redesigned coldplate that has been optimized for better heat transfer and 0.1mm intensive flow channels. The layout has been placed over CPU hotspots, and a precise liquid splitter makes sure that everything is flowing efficiently.
The MYSTIQUE 240 will include two high-performing black FT12 SE PWM fans. These fans are made of durable PBT material and provide excellent pressure and airflow. They also utilize the tried-and-true FDB bearings that are considered the gold standard in our industry. The fan motor will utilize a 3-phase 6-slot 4-pole design that will provide smoother operation than the average case fan.
The MYSTIQUE liquid coolers feature DeepCool's patented Anti-Leak Technology. The internal valve regulates pressure and will purge it when internal pressure exceeds atmospheric pressure; this leads to a longer useful life while reducing the possibility of leaks.
The included mounting hardware provides an easy installation process that ensures proper contact and equal pressure on both Intel and AMD platforms. Everything needed to mount the MYSTIQUE 240 to the latest mainstream CPUs is included in the box, so you are ready to go.
| SKU | R-LX550-BKDSNC-G-1 |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Lighting | None |
| Radiator Dimensions | 282mm x 120mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Fan Speed | 500 - 2150 RPM ± 10% |
| Number of Fans | 2 |
| Cooling Socket Support | Intel: LGA115x, LGA1200, LGA1700 AMD: AM4, AM5 |
| Radiator Size | 240mm |
| Fan Model | FT12 SE |
| Fan Airflow | 72.45 CFM |
| Fan Static Pressure | 4.32 mm-H2O |
| Noise Level | ≤ 36.49 dBA |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
DEEPCOOL MYSTIQUE 240 AIO Liquid Cooler with LCD Display, 240mm — Black
- 240mm AIO Liquid Cooler
- Compatible with Aura Sync, Chroma, Fusion & Mystic Light
- 2 x 120mm FT12 SE Fans
- 2.8" 480x640 TFT LCD Display
- Copper Cold Plate
- 410mm Braided Tubes
- AMD Mounting: AM5, AM4
- Intel Mounting: LGA1700, LGA1200, LGA115x
- Anti-Leak Technology
- 3 Year Warranty
- Product Code: R-LX550-BKDSNC-G-1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








