Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Your favorite game worlds are enhanced with realistic visuals and vivid colors on this VESA DisplayHDR400-certified QHD monitor. You’ll enjoy brighter colors and deeper blacks thanks to a 95% DCI-P3 color coverage and a flicker-free view that simultaneously reduces blue light exposure all without suffering from any color degradation. Stay one step ahead of the competition with this fast IPS panel that supports 165Hz Variable Refresh Rate on PCs and up to 120Hz on Console gaming in QHD resolution. Experience lag-free gameplay thanks to a 1ms GTG response time as well as AMD FreeSync PremiumPro and NVIDIA G-SYNC compatibility, which eliminates screen tearing to provide a smooth and fluid gaming experience. One of the amazing hidden benefits of USB-C integration is the simplified cable management that uses just a single wire to connect to the latest PCs for both audio and multimedia. Combined with a striking vent design with single color backlighting and a practical height swivel and tilt adjustable stand, this monitor truly balances form and function. The Dell 32 USB-C Gaming Monitor offers compatibility with the latest consoles and allows you to experience QHD content at a 120Hz variable refresh rate.
| Model | G3223D |
| Screen Size (Diagonal) | 31.5" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Vertical Sync Technology | NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium Pro |
| Curve | Flat |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR 400 |
| Response Time | 1 ms GtG |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.4 2 x HDMI 2.0 1 x USB Type-C upstream (Alternate mode with DP 1.4) 1 x USB 3.2 Gen 1 downstream with BC 1.2 charging at 2 A 1 x SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 downstream 1 x Audio headphone port (3.5mm jack) |
| Tilt | -5° to +25° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 100mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 713mm x 69mm x 427mm With Stand: 713mm x 247mm x 456 - 556mm |
| Weight | Without Stand: 5.72 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell G3223D WQHD (2560x1440) Gaming Monitor, 165Hz, G-SYNC, DisplayHDR 400, IPS, 31.5"
- 31.5" Fast IPS (In-Plane Switching)
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 165Hz
- Response Time: 1ms GtG
- AMD FreeSync Pro Certified
- NVIDIA G-SYNC Compatible
- HDR: VESA DisplayHDR 400
- 1 x DisplayPort 1.4, 2 x HDMI 2.0
- USB Hub Built-In
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-BDXV
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







