Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The 10-point touch feature delivers a more natural and responsive experience, so you can tap, swipe, slide and pinch in an instant. Enjoy smoother navigation with two-handed touch control across the anti-glare screen, from edge-to-edge. An articulating stand transitions from a standard desktop monitor to a downward 60-degree angle touch orientation. It also supports extended tilt and swivel capabilities, so you can adjust the screen to your task or a more comfortable position. Plus, a protective cushion offers a durable buffer against bumps when the stand is fully compressed. State-of-the-art Advanced In-Cell Touch technology eliminates the need for the glass screen found in traditional monitors, delivering an anti-glare surface that reduces distracting reflections and fingerprints. The result is a smooth display with improved clarity that’s easy on the eyes. An ultra-thin bezel is a stylish, elegant way to achieve unobstructed views when working across multiple monitors. Full HD resolution and an 8 million to 1 dynamic contrast ratio create an exceptional quality display. See consistent colours and effectively collaborate across the 178ᵒ /178ᵒ wide viewing angle enabled by In-Plane Switching Technology.
| Model | P2418HT |
| Screen Size (Diagonal) | 23.8" |
| Panel Type | IPS with 10-Point Passive Touch |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Vertical Sync Technology | Standard V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 6 ms GtG |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.2 2 x HDMI 1.4 1 x VGA 1 x USB 3.0 upstream 4 x USB 3..0 downstream 1 x Audio line out port (3.5mm jack) |
| Tilt | -5° to +60° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 90mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 538mm x 54mm x 321mm With Stand: 538mm x 235mm x 323 - 420mm |
| Weight | Without Stand: 3.21 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell P2418HT FHD (1920x1080) Touchscreen Monitor, 60Hz, IPS, 23.8"
- Product Code: 210-AKBH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







