Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
A 27 inch QHD monitor with 5W built-in speakers and a lifestyle-inspired design that blends into any living space. With stunning QHD resolution, high 100Hz variable refresh rate, integrated dual 5W speakers and subtle texture on the back inspired by Japanese sand raking, any activity becomes an immersive experience. Enjoy more detailed sound with spacious audio featuring greater output power, deeper frequency response and more decibel range than the previous generation. Choose your audio experience with six preset profiles: Standard, Movie, Game, Music, Voice, and one customisable profile. Reduce harmful blue light emissions without sacrificing colour accuracy with TÜV Eye Comfort 4-star rated Dell's Improved ComfortView Plus. Enjoy consistent colour and clarity with 99% sRGB colour coverage and 1500:1 contrast ratio, while a 100Hz refresh rate delivers more seamless scrolling and smoother motion. Improved cable management offers a clutter-free design while primary connections and convenient side-access secondary connections offer multiple inputs in a multi-device setup. Tilt, swivel, pivot and adjust the height of your monitor to match any activity, in any space.
| Model | S2725DS |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Vertical Sync Technology | V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 4 ms (extreme mode), 5 ms (fast mode), 8 ms (normal mode) |
| Inputs | 2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.2a |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | -30° to 30° |
| Pivot | -90° to 90° |
| Height Adjustment | 130mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 611mm x 59mm x 356mm With Stand: 611mm x 200mm x 389 - 519mm |
| Weight | Without Stand: 4.49 kg With Stand: 6.54 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell S2725DS WQHD (2560x1440) Monitor, 100Hz, IPS, 27"
- 27" IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 100Hz
- Response Time: 4ms GtG
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1500:1
- 2 x HDMI 2.1
- 1 x DisplayPort 1.2a
- Tilt, Swivel, Pivot & Height Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-BMHF
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







